Skąd się wzięły marynarskie pasy ?

Skąd się wzięły marynarskie pasy ?

Marynarskie pasy – ponadczasowe. Nie przemijają. W modzie funkcjonują nieustannie i przybierają różne formy. Ciągle gustowne i eleganckie doczekały się mnóstwa odsłon w  wielu wydaniach. Postaramy się przybliżyć nieco ich historię i zaprezentować niesamowitą wręcz różnorodność w dekoracjach wnętrz i nie tylko.

Na początek skąd, kiedy  i dlaczego?

Historia biało-granatowych pasów rozpoczyna się już  ok. 1860 r. kiedy zaczęły funkcjonowac jako odzież francuskich marynarzy. Nosili je podczas codziennej służby na morzu począwszy od końca dziewiętnastego wieku. Oryginalnie marynarska koszulka miała 21 granatowych pasków – każdy z nich miał symbolizować zwycięskie bitwy Napoleona,  paski miały również funkcję ochronną; ułatwiały odnalezienie marynarza w otchłani morza, gdyby przypadkiem znalazł się za burtą.

Jednak swoją niezwykłą popularność i obecność w kulturze nie tylko morskiej,  marynarskie pasy zawdzięczają sławnym osobistościom, które upodobały sobie ten styl.  Pasy stały się modne m.in. dzięki Coco Chanel, która już w 1917 roku wniosła je na ulice Ameryki.

Od tego momentu marynarskie  pasy stały się bardzo popularne i rozpowszechniły się w świadomości  jako garderoba  kojarzona nie tylko ze  sztuką żeglarską, ale również z wakacyjnym, lekkim, letnim, zwiewnym i eleganckim stylem.

Przez kolejne stulecie w marynarskich pasach pokazywały się takie znane osobistości jak:  Brigitte Bardot, Andy Worhol, Pablo Picasso, Marlin Monroe czy Kate Moss solidnie ugruntowując  pasiaste, marynarskie wzory w historii mody.

Sam Pablo Picasso nie stronił od marynarskiego stylu.

Do dziś biało-granatowa moda jest obecna na ulicach w rożnym wydaniu.

Pasy pojawiają się nie tylko na ubraniach, ale także tworzą przepiękne, oryginalne  dodatki.

Po zdobyciu popularności w modzie, pasy powoli przemaszerowały do domowych wnętrz.

Niezwykły i świeży motyw we wnętrzu, trwale uplasował się w naszej świadomości jako element przywodzący morskie skojarzenia.

Nie wszystkie pasiaste rozwiązania są tak standardowe, można i odrobinę ekstremalniej, ale w takiej konfiguracji pasów i pasków łatwo o zawrót głowy.

Marynarskie pasy doczekały się także biało-czerwonej wariacji, która również jest kojarzona ze stylem marynistycznym.

Pasy biało-granatowe wzbogacone o czerwień.

Zobaczcie jak marynarskie pasy oryginalnie kształtują charakter wnętrza. Od dywanów, tapet, narzut, poduszek poczynając, a na abażurach lamp kończąc.

Poduszki… miło, domowo i marynarsko.

Stół udekorowany w marynarskim stylu. Świeży, gustowny, oryginalny, elegancki i z klasą. Motyw wart wykorzystania.

Tworzą wyjątkowo żeglarski klimat.  Marynistyczne kieliszki… prawda, że urocze?

Nawet najmniejsze elementy mogą odzwierciedlać morską tradycję.

Marynistyczne pasy nie ominęły nawet branży gastronomicznej: tort po żeglarsku może być ujmujący…

Pasy – motyw nieustannie obecny i nieprzemijający.

Z pewnością jeszcze nie raz zostanie odkryty na nowo przez stylistów w zdumiewającej, niepowtarzalnej i urokliwej odsłonie.