Biel, żywa czerwień i granat – doskonałe dodatki ożywiające wnętrze.
Te charakterystyczne i idealnie współgrające ze sobą kolory pojawiają się zarówno w marynistycznych wnętrzach jak i odzieżowej stylistyce odzieży żeglarskiej. Są efektownym połączeniem barw; kolorowym a jednocześnie eleganckim symbolem stylu marynistycznego.
Obecność trzech kolorów w marynistyce wywodzi się z symboli bander największych światowych mocarstw kolonizujących wody naszego globu. To właśnie z bieli, czerwieni i granatu składa się flaga brytyjska, francuska i Stanów Zjednoczonych Ameryki. A obecnie trzy kolory marynistyczne widnieją na banderach największych światowych organizacji związanych z żeglugą i akwenami morskimi.
Trzy kolory dodatków w marynistycznych wnętrzach
Połączenie takich kontrastowych, niezwykłych barw daje wspaniałe efekty w projektach aranżacji wnętrz. Pokoje urządzone w morskim stylu w którym architekt ograniczył się do trzech marynistycznych barw mają wspaniałą energię, dzięki temu morskie aranżacje mocno wyróżniają z pośród innych stylów.
Jak się zdaje, w żadnym innym stylu aranżacyjnym kolorystyka nie jest tak charakterystyczna jak w przypadku stylu marynistycznego, który uwielbia wszelkie lekkie, świeże i orzeźwiające barwy.
Mają one przywodzić na myśl wypoczynek w nadmorskim kurorcie czy urokliwym, klimatycznym domku na plaży. We wnętrzach zaaranżowanych w klimacie morskim głównym kolorem jest zwykle czysta biel zestawiona z różnymi odcieniami niebieskiego – począwszy od błękitu, po turkus i indygo, a zakończywszy na mocnym granacie.
Każdy odcień niebieskiego jest jak najbardziej pożądany, a jego ostateczny wybór powinien być uzależniony od naszych potrzeb i preferencji.
Brązowe dodatki do wnętrz w stylu marynistycznym – by poczuć się, jak na luksusowym jachcie!
Styl marynistyczny we wnętrzu to nie tylko biel, błękit czy czerwień. Cechą charakterystyczną dla drugiego, niezwykle klasycznego i eleganckiego nurtu jest zastosowanie mosiężnych i brązowych dodatków do wnętrz, za sprawą których nawet w zaciszu swojego domu poczujesz się jak na wytwornym jachcie.
Brązowe dodatki w stylu marynistycznym doskonale komponują się z kolorami ziemi, czyli odcieniami beżu, brązu i zieleni, które wprowadzają do wnętrz odrobinę ciepła, przytulności i spokoju, ale też klasycznej elegancji.
Dodatki w kolorze brązowym równie dobrze korespondują z bielą, ale też szarością. Mosiężny dzwon, brązowy zegar w kształcie bulaju, drewniane wiosła na ścianie, koło sterowe, tablica z węzłami żeglarskimi, obrazy marynistyczne utrzymane w brązie umieszczone na tle białej bądź szarej ściany będą prezentować się niezwykle estetycznie i stylowo, ale też nowocześnie i gustownie.
Aranżacje bazujące na trzech marynistycznych kolorach mogą się ograniczać tylko do trzech barw. Inne mogą zostać wzbogacone o elementy drewniane, ciemne drewno wprowadza nutę surowości i elegancji natomiast jasne drewno wpadające w odcień żółty mocno ociepla wnętrze sprawiając, że staje się przytulniejsze.
Morski klimat – przełam klasykę czerwienią
Jeśli jednak taka stonowana estetyka nie do końca do Ciebie przemawia i chciałbyś nieco ożywić aranżację morskiego wnętrza, możesz z łatwością to uczynić!
Idealnym dopełnieniem, a zarazem świetnym przełamaniem spokojnej kolorystyki będą dodatki marynistyczne utrzymane w kolorze czerwonym. To barwa doskonale kontrastująca z jasnymi odcieniami i kolorem niebieskim, która całości aranżacji doda charakteru, wyrazistości i dynamizmu.
Motyw marynarskich pasów w kolorze bieli, czerwieni i granatu, typowo żeglarskie i morskie dodatki dekoracyjne i ozdobne tkaniny utrzymane w morskich kolorach niewątpliwie definiują styl marynistyczny.
Wnętrza w marynistycznym stylu
Styl marynistyczny swój charakter osiąga dzięki mocnym, głębokim kontrastom oraz fantastycznej kombinacji spokojnej bieli i dystyngowanego grantu przełamanego barwną i żywą czerwienią.
Wnętrza urządzone w marynistycznym stylu bazujące na trzech żeglarskich kolorach mogą zagościć w różnych pomieszczeniach nie tylko w barwnym pokoju dziecięcym.
Zestawienie trzech, marynistycznych, kontrastujących ze sobą barw może stworzyć niezwykły klimat w praktycznie we wnętrzu o dowolnym przeznaczeniu: sypialni, jadalni, kuchni i pokoju gościnnym a nawet w holu.
Jak widać na zdjęciach powyżej piękne, marynistyczne wnętrza mogą zagościć również w kuchni i jadalni czyli praktycznie wszędzie a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia a raczej zagnieżdżony gdzieś głęboko w podświadomości stereotyp, że salon lub jadalnia musi być „poważna i dystyngowana”.
Wesoły, marynistyczny pokój gościnny albo kuchnia mogą zachwycić swoją oryginalnością, wesołym kolorytem i głębokim kontrastom, a dzięki dystyngowanemu połaszeniu bieli i granatu mogą nawet oszołomić wysublimowaną elegancją.
Efekt prezentowany w aranżacjach powyżej możemy uzyskać za pomocą nie raz odważnego pomalowania ściany np. w pasy albo na intensywny kolor granatu. Niezbędne będą również morskie dodatki w trzech marynistycznych kolorach.
Warto zaopatrzyć się w :
- koc,
- pościel,
- poduszki dekoracyjne
- Lampy z żeglarskimi motywami
- wiosła dekoracyjne na ścianę
- ozdobne koła ratunkowe w kolorze bieli, czerwieni i granatu.
Zaaranżuj swoje wnętrze w jasnych i przyjaznych barwach tak charakterystycznych dla stylu morskiego, by każdego dnia móc przenosić się myślami na nadmorskie wybrzeże i choć przez chwilę poczuć zapach słonej wody i rozgrzany pod stopami złoty piasek.
Marynistyczne dekoracje możecie znaleźć w sklepie: nautix.pl