Morska dekoracja – knaga

Morska dekoracja – knaga

Aby przybliżyć ten abstrakcyjny element tym, którzy niezbyt często bywają na łódce parafrazujemy wikipedię: knaga to okucie występujące na pokładzie służące do unieruchamiania różnych lin; cum i fałów. Pozornie nieciekawy, aluminiowy element jako dekoracja nabiera nowego wymiaru i mnóstwa nowych zastosowań. Wcale nie musi być nudny, wręcz przeciwnie bywa fantazyjnie owinięty liną a nawet barwny i ciekawy świetnie odnajdując się jako ozdoba w marynistycznych wnętrzach.

Najbardziej powszechne i przydatne są knagi jako wieszaki na ubrania.

Taki wieszak wygląda dosyć pospolicie dla niewtajemniczonych ale dla ludzi związanych z morzem ma ukrytą symbolikę i znaczenie, przywołuje wspomnienie żeglarskich przygód albo wręcz mozolnych prób przywiązania cumy na niesforną knagę w trudnych, sztormowych warunkach.

Knagi dają możliwość nieruchomego i solidnego przymocowania liny na jachcie dlatego też świetnie sprawdzą się jako funkcjonalne zaczepy w domu. Zobaczcie galerię najciekawszych zastosowań. Jak widać knagi mogą posłużyć do zawieszenia półki, dzięki czemu zyskuje ona żeglarski charakter. W łazience również znają swoje zastosowanie. Za pomocą knag można stworzyć zręczny wieszak na papier toaletowy, ręczniki. W salonie lub pokoju będą idealnym i niebanalnym elementem służącym do zawiązania sznura od zasłon.

Czasem knaga może posłużyć jako elegancki akcent zdobiący marynistyczne przedmioty, nadający im iście wyrafinowanego marynarskiego tonu. Subtelna knaga na ramce na zdjęcia albo jako ozdoba trzonu lampy nada przedmiotowi żeglarskiego polotu.

A na koniec dla wszystkich sympatyków żeglarstwa – sentymentalna i oldschoolowa knaga z duszą…z pewnością podobną kiedyś napotkaliście na szlaku żeglownym 😉