Jakie dekoracyjne koło sterowe na ścianę?

Jakie dekoracyjne koło sterowe na ścianę?

Koło sterowe – serce i wizytówka jachtu.  Za jego pomocą obierany jest kurs, dlatego ku radości dekoratorów  mają  niejednokrotnie swój indywidualny wygląd i niepowtarzalne zdobnictwo. Nic więc dziwnego w tym, że element ten stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych motywów aranżacji marynistycznych. Ozdobne koło sterowe, wykonane z drewna lub mosiądzu, inspiruje i stwarza nieskończenie wiele możliwości wystroju ścian lub sufitów.

Różne kolory i kształty kół sterowych

W marynistyce występują różne modele i kolory kół sterowych. Mogą to być:

  • wielkie, drewniane koła sterowe brązowe, typowe dla dużych jednostek pływających (galeonów, kliprów, fregat itd.),
  • nieduże koła sterowe – kółeczka stalowe oraz białe, występujące w łodziach motorowych.

Koła sterowe dekoracyjne dostępne są obecnie w wielu różnych odsłonach: mogą być cienkie i ażurowe, a także grube i masywne. Istnieją też koła z podwójną obręczą wewnętrzną i zewnętrzną. Wielość form i kolorów sprawia, że bez trudu można dopasować ten element do pozostałych detali domowej lub firmowej aranżacji.

Koło sterowe żółte

Dekoracyjne koła sterowe brązowe, czarne i białe

Piękne, duże, lakierowane, wytrzymałe, ciężkie i solidnie wykonane, koła sterowe w kolorze ciemnego brązu, czerni lub bieli. Trzeba przyznać – mają duszę. Jednak obecnie szprychy nie wystają już poza obręcz koła, a koła wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej. W dekoratorstwie natomiast nadal królują klasyczne koła sterowe, wykonane z drewna, rodem ze starych żaglowców.

Zobaczcie jak drewniane koła sterowe prezentują się na ścianie w aranżacjach.

Jak widać, koła zawsze stanowią element mocno przyciągający wzrok i zdradzający żeglarskie zamiłowania domowników. Dobrze odnajdą się w przestronnych wnętrzach.

Masz małą powierzchnię ściany? To żaden problem – wśród wielu propozycji bez trudu znajdziesz też małe koła białe, czarne lub brązowe o średnicy 45 cm.

koło sterowe jasne

Koła sterowe brązowe z elementami mosiężnymi

Producenci dekoracji poszli o krok dalej i postanowili wzbogacić tradycyjne koło sterowe o element nie tylko dekoracyjny, ale także funkcjonalny. Na rynku zdobywają popularność koła sterowe z zegarem. W miejsce monotonnego środka zostały wbudowane okrągłe, mosiężne zegary w kształcie bulajów – okien na statku. Dzięki takiemu kontrastowemu połączeniu drewna i mosiądzu, dekoracja zyskuje dodatkowy walor estetyczny.

Inna propozycja, wewnątrz koła sterowego znajdują się lustra:

Kolorystyka kół sterowych łazienkowych

W łazienkach, gdzie wilgotność zwykle jest wysoka, sprawdzają się koła sterowe lakierowane lub malowane białą farbą żywiczną. Elementy stalowe kół powinny być zaś zabezpieczone warstwą antykorozyjną, dzięki której taka drewniana dekoracja prezentuje się estetycznie przez wiele lat.

Łazienkom białym marynistycznym uroku dodadzą również koła sterowe w odcieniach: écru, jasnoniebieskim lub piaskowym. Na ścianach ceglanych i ciemnych bardzo efektownie wyglądają koła sterowe barwy naturalnego drewna lub bejcowane.

Koła sterowe białe i żółte

Jak rozświetlić pomieszczenie i stworzyć wyjątkowy wystrój marynistyczny, gdy masz w domu czarne lub granatowe ściany? Wybierz koła sterowe białe! Świetnym rozwiązaniem będą również koła w odcieniu naturalnego, jasnego drewna. Toczone, jasne elementy utworzą ze ścianami efektowne kontrasty.

Białe koło sterowe

Meble z brązowym kołem sterowym w roli głównej

Motyw kół nie pozostał obojętny projektantom mebli, którzy pokusili się o wykorzystanie tego marynistycznego motywu w branży meblarskiej.  Drewniane, eleganckie koło sterowe a na nim szklany okrągły blat – muszę przyznać, że naprawdę niebanalna propozycja.

Koła sterowe brązowe są doskonałym elementem konstrukcyjnym, dzięki któremu meble zyskują stabilną podporę. Umieszczone pod blatami stolików kawowych, drewniane koła sterowe tworzą stylowe nóżki lub oparcie szklanych blatów.

Naklejki ścienne zamiast klasycznego koła sterowego drewnianego

Naklejka ścienna z motywem koła sterowego to nietuzinkowy pomysł na aranżację pokoju dziecięcego lub korytarza. Płaska dekoracja w formie koła sterowego podkreśli marynistyczny charakter wnętrza. Jest to także świetna alternatywa dla ciężkich i masywnych kół, które nie sprawdzają się w pokojach małych dzieci.

Jakie dodatki wybrać do kół sterowych?

Motyw koła sterowego przewija się nieustannie w marynistycznym dekoratorstwie . Dzwony, wieszaki, lampy z kołem sterowym wzbogacą wnętrze o kolejny marynistyczny akcent. W sypialniach i na jachtach bardzo efektownie zaprezentują się również morskie tekstylia: granatowe poduszki oraz białe koce z kotwiczkami, muszlami, linami.

Do ściennych kół sterowych drewnianych pasują też świetnie dekoracyjne wiosła w kolorze białym lub brązowym. To gadżety, które można umieścić w dowolnej konfiguracji – pod kołem lub obok niego. W dużym salonie lub biurze do koła i wioseł warto też dodać sieć rybacką lub jutowe ozdoby z liny.

Koła sterowe jako ponadczasowa dekoracja

Mimo, że na rynku wciąż pojawiają się co raz nowsze i alternatywne sposoby  umożliwiające kontrolowanie położenia płetwy sterowej na jachtach,  myślę,  że tradycyjne drewniane koła sterowe jeszcze długo pozostaną jednym z najbardziej charakterystycznych motywów związanych z żeglarstwem.

Szukasz inspiracji, jakiego koloru koło sterowe wybrać do swojej domowej aranżacji? Przejdź do sklepu Nautix.pl i odkryj kolekcję ozdób marynistycznych w różnych odcieniach.

Zobacz w sklepie