Bulaj w domu…

Bulaj w domu…

Bulaj – okrągłe okno w burcie statku. Szczelne i odporne na uderzenia fal, zamykane solidnym klapami zakręcanymi na śruby. W domowych warunkach solidność i wytrzymałość nie są jedank ich głównym atutem,  w „lądowych” wnętrzach cenimy je za oryginalny kształt i specyficzną atmosferę, którą wprowadzają do pomieszczenia dzięki silnym związkom z morską tradycją.

Niezwykle klimatyczne, nic więc dziwnego, że są częstym motywem żeglarskiego wystroju. Poniżej kilka oryginalnych pomieszczeń w których wykorzystano bulaje jako dekorację.

Wystarczy zadbać o odpowiednią kolorystykę pozostałych dodatków aby stworzyć prawdziwą, morską atmosferę. A teraz trochę o rodzajach modeli dostępnych na rynku.

Zobacz lustra i bulaje w nautix.pl

Motyw bulaja przewija się głównie jako oprawa luster. Lustra mogą być otwierane lub tylko z charakterystycznymi, ozdobnymi śrubami wokół. Drewniane, białe, mosiężne lub srebrne- chromowane. Mogą być stylizowane na lekko stare lub bardzo nowoczesne.

Bulaje świetnie prezentują się jako okno w drzwiach – wpuszczają światło z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeśli nie mamy drzwi z bulajem możemy zwyczajnie powiesić na drzwiach bulaj w postaci lustra lub zegara.

Biel i brąz, mocne kontrasty. Świeżość, elegancja i prostota. Podoba Wam się?

Inne przykłady wykorzystania bulaja: zegar, zegar bulaj w kole sterowym, bulaj  jako ramka na zdjęcia – świetny gadżet dla żeglarza.

Bulaje szczególnie korzystnie wyglądają w łazience. Sprawiają, że pomieszczenie nabiera indywidualnego charakteru. Pasują zarówno do stylowych łazienek  jak do tych nowoczesnych i minimalistycznych.

W tych łazienkach bulaje zostały wykorzystane dosyć nietypowo. Jako jako szykowana szafka toaletowa i okno w burcie  …..wanny. 😉

Dobrym pomysłem jest zestawienie kilku luster obok siebie. Oryginalnie na statkach bulaje zawsze znajdowały się w swoim sąsiedztwie w lini poziomej na burcie, dlatego takie zestawienie wydaje się być niezwykle naturalne i efektowne.

Tutaj bulaje zostały zręcznie wkomponowane w rysunek statku. Widać artystyczne podejście i puszczone  wodze wyobraźni autora, co w efekcie  zaowocowało bardzo wesołą i oryginalną aranżacją do dziecięcego pokoju.